Veslački klub Jadran osnovan je 20. rujna 1908. godine te je najstarije djelatno sportsko društvo u Gradu Zadru i prvi osnovani hrvatski veslački klub na Jadranskom moru. Svoje korijene vuče iz veslačkog odjela Hrvatskog Sokola u Zadru osnovanog 1885. godine.
Od samog početka svoga djelovanja Jadran ima pionirsku ulogu u razvoju veslanja na našoj obali i na tadašnjem teritoriju Hrvatske. Kroz svoju burnu povijest klub je imao uspona i padova dijeleći sudbinu Grada Zadra u napetim događajima zadarske povijesti zadnjih stotinu godina.
Veslački klub Jadran danas je jedan od najtrofejnijih zadarskih sportskih klubova koji u svojoj trofejnoj dvorani ima odličja sa svih važnijih međunarodnih natjecanja od Olimpijskih igara, Svjetskih prvenstava seniora i juniora, Europskih prvenstva juniora, Mediteranskih igara do nebrojeno puno domaćih naslova prvaka države u svim kategorijama i disciplinama. Zasluga je to generacija zadarskih veslača i članova kluba koji su svojim zalaganjem doprinosili klubu i pronosili ime kluba i Grada Zadra po čitavom svijetu.
Cilj kluba je poticanje, razvijanje i unapređivanje veslačkog sporta i razvitka odgojnih, moralnih, etičkih i sportskih vrijednosti kod svojih članova bavljenjem sportom.
O povijesti Veslačkog kluba Jadran detaljno možete pročitati na donjim sažecima pojedinih razdoblja ''Jadranove'' povijesti sažete iz knjige ''Povijest veslanja u Zadru 1885. - 1997., objavljene 1998. godine, koju je napisao pokojni tajnik VK Jadran Čedo Škorić, a nakon njegove smrti dovršio zadarski novinar, publicist i povjesničar sporta Drago Marić.
Veslanje je zadarska tradicija, a Veslački klub Jadran danas je jedini baštinik tradicije organiziranog veslačkog sporta u Gradu Zadru, koja seže u 1885. godinu. Treba spomenuti da je zadarsko veslanje dalo 18 olimpijaca i dvije olimpijske medalje, što dovoljno govori samo za sebe o veličini zadarskog veslanja u proteklih više od stotinu godina.
A da ne ode u zaborav, uz povijest Jadrana, u knjizi je obrađena i cjelokupna povijest zadarskog veslanja u razdoblju od početka organiziranog veslanja u Zadru 1885. godine pa sve do početka II Svjetskog rata u kojem je nestala većina zadarskih veslačkih klubova, među kojima i veliki klub Diadora, koja je bila prvak Europe 1923. godine u osmercu te osvajač brončane medalje na Olimpijskim igrama u Parizu 1924. godine, također u osmercu.
POVIJEST VESLAČKOG KLUBA ''JADRAN'' - ZADAR
- Kronologija događaja u hrvatskom i svjetskom veslanju
- Kratka povijest veslanja u Zadru prije osnutka VK "Jadran" (1885 - 1910.)
- Veslački klub "Jadran"
-
-
-
Nakon oslobođenja od talijanske okupacije
- 1950 - 1960
-
-
-
Jadran u slobodnoj Hrvatskoj i Domovinskom ratu
- 1990 - 2000
-
-
-
- Najveći sportski uspjesi i sudjelovanja na većim natjecanjima
- Predsjednici i uprave Veslačkog kluba "Jadran" 1908. - 2021.
- Veslački dom u Zadru
- Popis veslača - osvajača medalja i sudionika na većim natjecanjima
- Popis trenera ''Jadrana'' od 1908. do 2023.
- Galerija slika kroz povijest ''Jadrana''
- Video arhiva utrka u kojima su sudjelovali veslači ''Jadrana''
- Povodom 100 obljetnice utemeljenja Veslačkog kluba Jadran Zadar
- Događaji i ljudi koji su obilježili povijest Jadrana
Trofejna dvorana Veslačkog kluba Jadran Zadar
Veslačkom klubu Jadran više puta je za svoje djelovanje uručeno nekoliko velikih priznanja, među njima i Trofej Hrvatskog olimpijskog odbora, Državna nagrada za sport Franjo Bučar, tri puta mu je uručeno priznanje Nagrada Grada Zadra.
*Izvor podataka za razdoblje od 1885. do 1997.:
Povijest veslanja u Zadru 1885. - 1997.
Autori: Čedo Škorić - Drago Marić
© Veslački klub "Jadran" - Zadar, 1998.
Ostali podaci i tekst iz povijesti od 1885. - 2022.:
Arhiva VK Jadran - Zadar / Petar Milin
|