|
DOGAĐAJI I LJUDI KOJI SU OBILJEŽILI POVIJEST JADRANA |
GENERACIJA S KRAJA 1970tih
Nepobjedivi juniori
Pripremio: Petar Milin
Na kraju 1975. godine braća Josip i Romano Bajlo prestala su se baviti natjecateljskim veslanjem. U listopadu te godine uprava je angažirala mlađeg brata Romana Bajla da u klubu honorarno radi kao trener. Iako su uvjeti bili vrlo loši, angažiranjem mladog trenera započeto je jedno novo razdoblje rada i uspjeha. Otkako se novi trener prihvatio dužnosti, 32 mladića redovito su dolazila na treninge i pripremala se za buduća natjecanja.
Napokon nova baraka i novi čamci
Upravni odbor na čelu sa agilnim predsjednikom, kapetanom Matom Marlaisom poduzeo je konačno konkretne korake da se iz inozemstva naruči više čamaca, koji su u prvoj polovici 1976. stigli u Zadar. Osim te obnove čamaca izgrađena je i nova čvrsta baraka, većih dimenzija nego li stara daščara. U toj novoj baraci smješteni su svi klupski čamci, svlačionica, kancelarija, sanitarni čvor, čajna kuhinja i ostava za alat, a trebala je poslužiti svrsi do dovršenja izgradnje novog doma.
Prvi nastup predvođen trenerom Bajlom zadarski veslači su odradili 27. ožujka u Šbeniku. Nastupili su u četvercu sa kormilarom za juniore Nikica Volarević, Mladen Antišin, Boris Baraka, Nened Volarević i kormilar Damir Travaš koji je osvojio četvrto mjesto, zatim u samcu za juniore Donat Petricioli koji je osvojio četvrto mjesto i četverac sa kormilarom mlađih juniora Ivan Jončić, Feruccio Bajlo, Mišo Marlais, Robert Šerer i kormilar Anđelko Župan koji su na cilj stigli treći.
Nakon regate u Splitu nastupilo se na prvosvibanjskoj regati na Bledu u četvercima sa kormilarom mlađih juniora i juniora koji su zauzeli četvrto odnosno osmo mjesto.
Prvenstvo Hrvatske održano je te godine u Varaždinu na jezeru Hidroelektrane Varaždin, a zadarski veslači su uspjeli ući u finalne utrke u disciplinama četverca sa kormilarom juniora i mlađih juniora te samca juniora.
Mato Marlais, predsjednik ''Jadrana'' od 1973. do 1981.
Pod vodstvom trenera Romana Bajla
Masovnost koja se u klubu počela graditi protekle godine nastavljena je i u 1977. godini. Prvi nastup uslijedio je u Splitu 17. travnja. Od sedam prijavljenih disciplina veslači Jadrana su uspjeli pobijediti u njih pet.
Nakon uspjeha na prvoj regati kupa Dalmacije u Splitu uprava je odlučila da se nastupi na prvosvibanjskoj regati na Bledu. Zadarski veslači nastupili su u pet disciplina i to u četvercu sa kormilarom, dvojcu sa kormilarom, dvojcu na pariće za juniore te u četvercu sa kormilarom i samcu za mlađe juniore. Osim dvojca na pariće svi su uspjeli ući u finalne utrke. Četverac sa kormilarom u sastavu Jončić, Bajlo, Marlais, Šerer i kormilar I. Kačan uspio je pobijediti u finalnoj utrci, dok je četverac sa kormilarom juniora bio treći.
Prvenstvo Hrvatske održano je u Splitu. Zadarski veslači osvojili su četiri prva mjesta , u četvercu mlađih juniora(Jončić, Šerer, Marlais, Bajlo, korm. Kačan), samcu mlađih juniora(Branko Grdović), dvojcu na pariće juniora(Petricioli, D. Kotlar), dvojcu sa kormilarom za juniore(Baraba, Antišin i korm. Troskot), te jedno drugo mjesto u dvojcu bez kormilara za juniore i jedno treće u četvercu za mlađe juniore kao druga posada.
Vodstvo puta i veslači s osvojenim odličjima na prvenstvu SFRJ u Jajcu 1977.
Prvenstvo Jugoslavije održano je u Jajcu na Plivskom jezeru. Zadrani su nastupili u dvije discipline mlađih juniora i tri juniora. Prva mjesta osvojili su četverac sa kormilarom mlađih juniora Jončić, Šerer, Marlais, Bajlo i kormilar Kačan i izvrsni skifist Branko Grdović u samcu juniora.
Izvanredan nastup Zadrana na Osojskom jezeru.
1977. Zadarski veslači su po prvi puta nastupili na međunarodnoj regati na Osojskom jezeru(Ossiacher See) u austrijskom gradu Villachu ili po našem Beljaku. Po prvi puta nakon pauze od pet godina sastavljen je i osmerac mlađih juniora u sastavu Jončić, Šerer, Marlais, Bajlo, Maričić, Župan, Jurin, B. Kotlar s kormilarom I. Kačanom. koji je uvjerljivo pobijedio oba dva dana regate. Još su veslali juniorski samac koji je bio drugi, dvojac na pariće i sa kormilarom za juniore koji su bili treći.
Orkansko nevrijeme načinilo velike štete
1978. godina počela je sa velikom nesrećom. Vračajući se sa regate u Splitu koja nije održana zbog jakog juga, veslače je na šibenskom mostu zadesila velika nesreća u kojoj im je uništeno sedam novih čamaca u trenutku kada je orkansko jugo prevrnulo prikolicu sa brodovima koju je vukao klupski kombi.
Nakon te nesreće veslači su ipak smogli snage i ipak nastavili sezonu, a prvi nastup bio je na regati u Limskom kanalu kod Rovinja gdje su osvojili tri prva, dva druga i tri treća mjesta.
Sljedeća regata na kojoj se nastupilo bila je prvomajska regata na Bledu na kojoj su veslači Jadrana nastupili s osam posada i svi se plasirali u finalne utrke. Pobjede su ostvarili četverac sa kormilarom mlađih juniora(Župan, Jurin, Kotlar, Maričić i kormilar Katalinić) i samac juniora Branko Grdović.
Nakon Bleda nastupilo se i u Splitu gdje su zadarski veslači ostvarili najviše pobjeda na regati i na omladinskom šesteroboju Njemačke, Čehoslovačke, Italije i Jugoslavije na Bledu gdje su zadarski veslači Rajko Jukić, Donat Petricioli, Branko Grdović i Danijel Kotlar osvojili brončanu medalju u četvercu na pariće juniora.
"Jadran" juriša na medalje
Prvenstvo Jugoslavije održano je u Beogradu. Jadran je nastupio sa četiri posade. Najveće iznenađenje bila je pobjeda osmerca juniora koji je pobjedio u konkurenciji deset posada. Osmerac je veslao u sastavu: Ivica Jončić, Robert Šerer, Feruccio Bajlo, Mišo Marlais, Vanja Maričić, Lolo Jurin, Bernardo Kotlar, Anđelko Župan i kormilar Robert Katalinić. Medalje su još osvojili četverac na pariće juniora(D: Kotlar, Petricioli, Jukić, Grdović), sa drugim mjestom dvojac na pariće juniora (Kotlar, Jukić) treće i u samcu Branko Grdović također treće.
Nakon izbornih utrka juniorske repezentacije u Jajcu odlučeno je da na Svjetsko prvenstvo u četvercu sa kormilarom ide zadarska posada Bajlo, Marlais, Šerer, Jončić i kormilar Katalinić i u dvojcu na pariće Branko Grdović sa veslačem Korane iz Karlovca Davorinom Katušinom.
Juniorski četverac sa kormilarom Bajlo, Marlais, Šerer, Jončić i kormilar Katalinić u Zadru 1978.
Zadarski četverac u žilavoj borbi
Svjetsko prvenstvo juniora održano je u Beogradu, a četverac sa kormilarom koji su veslali zadarski veslači osvojio je šesto mjesto, a dvojac na pariće deveto mjesto
Nakon Svjetskog prvenstva veslači Jadrana nastupili su još na na regati u Rijeci, a nakon toga na regati u Villachu gdje su se sastavljale posade za Balkansko prvenstvo u Ankari. Odlučeno je da će osmerac veslati posada zadarskog Jadrana koju su činili Ivica Jončić, Freruccio Bajlo, Robert Šerer, Mišo Marlais, Vanja Maričić, Lolo Jurin, Bernard Kotlar, Anđelko Župan i kormilar Robert Katalinić. Za dvojac na pariće je izabran Branko Grdović sa veslačem Korane iz Karlovca Davorinom Katušinom.
Četverac sa kormilarom juniora Bajlo, Marlais, Šerer, Jončić i kormilar Katalinić na SP u Beogradu 1978.
Između te dvije regate održano je seniorsko prvenstvo Jugoslavije na Bledu na kojem je sedamnaestogodišnji Branko Grdović veslajući u disciplini samaca lakih seniora osvojio prvo mjesto.
Slavni zadarski osmerac
Na prvenstvu Balkana zadarski osmerac je oduševio svojim veslanjem te uvjerljivo pobijedio, a dvojac na pariće osvojio drugo mjesto.
Tom pobjedom veslači Jadrana proglašeni su evidentnim kandidatima za sve juniorske nastupe u osmercu na nivou reprezentacije u idućoj godini.
Juniorski osmerac, prvak Balkana, Anđelko Župan, Bernard Kotlar, Lolo Jurin, Vanja Maričić, Feruccio Bajlo, Mišo Marlais, Robert Šerer, Ivica Jončić i kormilar Robert Katalinić u Ankari 1978.
Napokon se gradi novi Veslački dom
Godine 1979. započela je gradnja novog Veslačkog doma u Jazinama koji će sadržavati društvene prostorije i upravu, zatim garderobe sa tuševima i sanitarnim čvorom te veslaonu, dvoranu za vježbanje i spremište čamaca.
Sezona je počela nastupom u Splitu na kojoj su Zadrani nastupili sa pet posada i osvojili pet prvih mjesta u četvercu sa i bez kormilara za juniore, osmercu za juniore i mlađe juniore te samcu juniora.
Početak gradnje Veslačkog doma
Pripreme za novo juniorsko prvenstvo
Trener zadarskih veslača Romano Bajlo izabran je u savezni stručni štab, a prošlogodišnji osmerac i skifist Grdović potvrđeni su kao evidentni kandidati za nastup u Moskvi na Svjetskom prvenstvu za juniore.
Trijumf Zadrana na Bledu, u Splitu, Brnu...
Trijumfalan je bio nastup zadarskih veslača na regati na Bledu. Devet prvih mjesta u devet nastupa! Na Prvomajskoj regati na Bledu, Jadran je, bez konkurencije, proglašen najuspješnijom ekipom.
Taj trijumf ostvarili su četverac sa kormilarom juniora(Marlais, Bajlo, Šerer, Jončić i korm Županović), dvojac na pariće juniora Jukić i Grdović, četverac bez kormilara juniora(Župan, Jurin, Kotlar i Maričić), četverac na pariće juniora(Jukić, Barešić, Šušberić i Grdović), osmerac juniora(Župan, Kotlar, Jurin, Maričić, Marlais, Bajlo, Šerer, Jončić i korm. Katalinić), osmerac mlađih juniora(Travaš, Žorž, Marušić, Smoljan, Ramov, Pavlaković, Bjelanović, Kačan i kormilar Katalinić), dvojac bez kormilara juniora Šerer i Jončić, samac juniora Branko Grdović i na kraju dvojac sa kormilarom juniora Marlais i Bajlo sa kormilarem Županovićem.
Prije međunarodne regate u Brnu, nastupilo se još i na regati u Splitu gdje su osvojili osam prvih mjesta.
Rajko Jukić i Branko Grdović
Na međunarodnoj regati u Brnu Zadrani su nastupili sa tri posade, u samcu juniora u kojem je nastupio Branko Grdović i osvojio prvo mjesto, osmercu juniora koji su veslali Župan, Kotlar, Jurin, Maričić, Marlais, Bajlo, Šerer, Jončić i korm. Katalinić i također osvojili prvo mjesto i četvercu sa kormilarom juniora koji je stigao drugi.
Poslije Brna nastupilo se i u Villachu gdje je održan peteromeč juniorskih reprezentacija Njemačke, Nizozemske, Italije, Austrije i Jugoslavije. Zadrani su nastupili u osmercu reprezentacije i osvojili drugo mjesto.
Osmerac juniora, prvak Jugoslavije 1979., u Jajcu - Ivica Jončić, Robert Šerer, Feruccio Bajlo, Mišo Marlais,Vanja Maričić, Lolo Jurin, Bernard Kotlar, Anđelko Župan i kormilar Robert Katalinić, s trenerom Romanom Bajlom
Pet pobjeda Zadrana na prvenstvu Hrvatske
Prvenstvo Hrvatske 1979. održano je u Zatonu kod Šibenika, a zadarski veslači slavili su pet pobjeda u konkurenciji juniora. Pobjede su ostvarili četverac sa kormilarom za juniore(Bajlo, Marlais, Kotlar, Župan s kormilarom Babačićem, dvojac na pariće juniora Jukić i Šušberić, samcu juniora Branko Grdović, četvercu bez kormilara za juniore(Jončić, Šerer, Jurin i Maričić) i osmercu juniora (Jončić, Šerer, Bajlo, Marlais, Maričić, Jurin, Kotlar, Župan i kormilar Katalinić.
Na prvenstvu Jugoslavije za juniore te godine održanom na Plivskom jezeru u Jajcu Jadran je osvojio najviše prvih mjesta.
Naslov prvaka osvojili su: četverac sa kormilarom(Ivica Jončić, Robert Šerer, Mišo Marlais, Feruccio Bajlo, korm. Dino Babačić, samac(Branko Grdović), dvojac na pariće(Rajko Jukić i Đorđe Šušberić) i osmerac(Ivica Jončić, Robert Šerer, Feruccio Bajlo, Mišo Marlais,Vanja Maričić, Lolo Jurin, Bernard Kotlar, Anđelko Župan i kormilar Robert Katalinić). U seniorskoj konkurenciji Branko Grdović osvojio je naslov prvaka u kategoriji lakih samaca, a juniorski osmerac osvojio je četvrto mjesto veslajući u seniorskoj konkurenciji.
Branko Grdović u Zadru 1979.
Zadrani u Moskvi uzalud taktiziraju
Na svjetskom prvenstvu juniora održanom u Moskvi glavninu reprezentacije sačinjavali su veslači Jadrana, koji su nastupili u osmercu, samcu i dvojcu na pariće.
Osmerac su veslali: Ivica Jončić, Robert Šerer, Feruccio Bajlo, Mišo Marlais, Vanja Maričić, Lolo Jurin, Bernard Kotlar, Anđelko Župan i kormilar Robert Katalinić.
Nažalost, zadarska posada je u finalu nastupila oslabljena nakon bolesti jednog od ključnih veslača, Feruccia Bajla i na kraju osvojila šesto mjesto.
Dvojac na pariće koji su veslali Rajko Jukić i Enzo Kocijančić iz Izole natjecanje je završio na vrlo dobrom četvrtom mjestu, a skifist Grdović je u malom finalu stigao treći odnosno deseti ukupno.
1979. godinu završiti ćemo uspjehom Branka Grdovića koji je nastupio na 8. Svjetskom prvenstvu koje se održalo na Bledu u disciplini lakih seniora. Bio je najmlađi među petnaestoricom natjecatelja i zauzeo četvrto mjesto u malom finalu, odnosno 10 ukupno.
Trener Romano Bajlo, predsjednik ''Jadrana'' Mato Marlais i Branko Grdović na SP na Bledu 1979.
NAKON 40 GODINA OKUPILA SE SJAJNA GENERACIJA VESLAČA JADRANA Sijali su strah i trepet, protivnici su pitali "jesu li tu oni luđaci iz Zadra"!
22. kolovoza 2015.
A sjećaš li se ti…
Eto, tom je rečenicom započinjala velika većina razgovora vođenih u Veslačkom domu zadarskog Jadrana u subotu predvečer. Naravno, ne zato što je u uvali Jazine održan četvrti po redu Dvoboj osmeraca s 14 posada i ne zato što je među natjecateljima bilo i jako puno veterana. Ne ni zato što su to uglavnom bili veterani od 40-ak godina, što, dopustit ćete, i nisu neke prejake godine, nego zato što je ovo bila jedinstvena prilika da se su svom Veslačkom domu okupi sjajna generacija Jadranovih veslača koji su trenirali od 1975. do 1979. godine. A to je bilo poodavno i zato je često korištena ta rečenica „a sjećaš li se ti…“
- Sjećam se, kako se ne bih sjećao, mislim da se tih veslača sjećaju širom Europe, prisjeća se legendarni trener Romano Bajlo kojemu je to bila prva generacija koju je vodio.
-Nisu oni pisali povijest zadarskog veslanja zato što su moja prva generacija, nego zato što su bili strah i trepet za sve veslače iz Hrvatske, Jugoslavije i Europe! Pa svi znaju što je regata u Bledu tada značila, a oni su došli i 1979. pobijedili u svih osam disciplina te međunarodne regate! U svih osam! Poslije su svi gledali jesu li na regatu došli „oni luđaci iz Zadra“. Te iste godine su u osmercu bili šesti na svijetu, a svih osam veslača je bilo iz „Jadrana“, šesti na svijetu je bio i četverac. Čudo od generacije i gotovo, sjetno priča prije četiri godine umirovljeni trener Bajlo.
Čak je u tri slučaja bio zadovoljan s „90 posto“: 90 posto njih je završilo fakultete i uspjeli su u životu, nakon 40 godina Bajlo ih je prepoznao najmanje 90 posto, a došlo ih je, s raznih strana svijeta, pa čak i iz Zadra – također 90 posto.
- Sretan sam i ponosan što su se okupili, a najzadovoljniji sam time što znam da sam im dosta toga dao, ali oni su i meni i Jadranu dali sebe, kaže Bajlo.
A onda redom kreće rešetati imena „strah i trepet generacije“: Danijel i Bernard Kotlar, Mišo Marlais, Robert Šerer, Rajko Jukić, Leo Kvarantan, Mladen Antišin, Boris Baraba, Ivan Jončić, Lola Jurin, Vanja Maričić, Đelo Župan, braća Volarević, Dino Babačić, Zdravko Smoljan, Mato i Ivica Kačan, Jugo Troskot, Đorđe Šušberić...
Na platou Veslačkog doma za to su se vrijeme Danijel Kotlar i Rajko Jukić prisjećali svog srebra s prvenstva Jugoslavije u dvojcu.
-Ma, nije to bilo kao danas da veslaš samo jednu disciplinu. U dvojcu smo bili srebrni, ali smo nas dvojica vozili i četverac, govori Kotlar.
Među jadranašima koji su se nakon 40 godina prisjetili svoje mladosti posebno su se istakli Mišo Marlais – čovjek živi i radi u Londonu – te Robert Šerer koji je u Jazine stigao iz Njemačke.
-Neobično mi je sve ovo, ali sam sretan što sam tu. Na godišnjem sam i poklopilo se, malo su mi organizatori išli na ruku i „uskladili“ smo datume. Veslam li? Kako ne, mislim da jedini od svih imam svoj, obiteljski četverac: veslanje treniraju oba moja sina i kćerka. Moralo je tako biti, rekao je Marlais.
Subotnja se večer rastegla, jedino što nije podsjećalo na kraj 70-ih bilo je neizbježno selfie snimanje. Valjda će se lakše prepoznati kada se ponovno okupe, 50 godina nakon što su „sijali strah i trepet“.
Tekst: P.O. / SD
|
|